2023-04-13
2023-04-12
PROTŲ MŪŠIS
Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, 2023 m. gegužės 12 d., organizuoja mokinių protų mūšį ,,Būk nepriklausomas ir atsakingas‘‘
Protų mūšio tikslas - ugdyti asmenį, kuris galėtų kritiškai ir kūrybiškai mąstyti, apginti savo nuomonę, taip pat supažindinti su psichoaktyviųjų medžiagų ir elektroninių cigarečių keliama žala
2023-04-10
Prasidėjo moksleivių pavasario atostogos . Kokie planai – ar ketinate matytis su draugais?
Draugystė – tai nepaprastas, kupinas atradimų patyrimas, kuris padeda mums augti, pažinti pasaulį, atskleisti save. Kai gyvenime kyla sunkumų, iš draugų tikimės palaikymo, supratimo, buvimo šalia. Kai laikai laimingesni – tuomet su draugu smagu dalytis džiuginančiais patyrimais ir juoktis kartu.
Kiekvienam buvimas draugu gali reikšti daug skirtingų dalykų.
Kas tau yra draugystė?
Jei nori pasikalbėti apie draugus, draugystę, vienišumą – paskambink Jaunimo koordinatorei numeriu 8 673 34028 arba susisiek el. paštu koordinatorius@plungesvsb.lt
Jeigu Tu jautiesi įsitempęs, susinervinęs, pavargęs;
jauti padažnėjusį pulsą ir kvėpavimą;
drebi arba prakaituoji;
Tau sunku susikaupti;
gali būti, jog visa tai jauti visiškai be paaiškinamos priežasties, tikėtina, jog šiuo metu patiri nerimą.
Perskaityk paruoštas rekomendacijas, kaip su nerimu ramiai ir kantriai išbūti.
Ir atmink, kad šiuo metu Tavo jausmai neprivalo būti idealūs. Leisk sau jausti.
Susidūrus su iššūkiais taip pat galite kreiptis į Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorę Moniką telefonu +37067334028
2022-03-08
Nuotolinis viešinimo renginys
Kaip jau žinote nuo 2021 metų Plungės rajono savivaldybėje vykdomas tęstinis projektas "Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) teikiamo modelio diegimas Plungės, Mažeikių ir Tauragės rajonų savivaldybėse". Šio projekto metu Plungės rajono jaunimas gali kreiptis arba būti nukreiptas į JPSPP koordinatorių ir gauti individualias konsultacijas sveikos gyvensenos, įpročių keitimo klausimais, esant poreikiui gauti nemokamas psichologo konsultacijas arba sveikatos priežiūros paslaugas "žaliojo koridoriaus" principu.
Kviečiame į nuotolinį viešinimo renginį, kuris vyks 2023 m. kovo 14 d. 13.00-15.00 val.
Šis renginys skirtas jaunimui nuo 14 iki 29 metų. Pasidalinkite šiuo kvietimu su visais asmenimis, kuriems renginys galėtų būti aktualus.
Projektas finansuojamas iš EEE ir Norvegijos finansinių mechanizmų lėšų.
Apie dalyvavimą informuokite el. paštu: koordinatorius@plungesvsb.lt.
Lauksime jūsų!
Kaip galime sau padėti, kai jaučiame liūdesį? Skaityk paruoštas rekomendacijas.
Jeigu matai, jog su iškilusiais jausmais negali susitvarkyti vienas, paskambink arba parašyk Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorei Monikai telefonu +37067334028
2023-01-12
2022-12-07
Esi 14-29 metų jaunuolis ir turi problemų apie kurias nori pasikalbėti? Susisiekime
2022-11-21
Lytiškumo paskaita
Š. m. lapkričio 21 d., Plungės Babrungo progimnazijoje, Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro JPSPP koordinatorė Monika Šakinė ir psichologė Karolina Sragauskaitė mergaitėms vedė mokymus apie lytiškumą.
Mokymų metu mergaitės supažindintos su stereotipų įtaką ir kaip jiems atsispirti. Išgirdę tam tikrą stereotipą, kuris nurodo, kaip vaikinas ar mergina turėtų elgtis ar ką sakyti, jaunuoliai dažnai nesąmoningai bando tai įgyvendinti. Stereotipai taip pat gali sukelti tokius žalingus padarinius, kaip patyčios ir priekabiavimas lyties pagrindu bei gali varžyti asmens galimybes augti įvairiose srityse. Lyčių stereotipai gali daryti įtaką mūsų priimamiems sprendimams, bei tam, kaip mes kuriame santykius, kaip žvelgiame vieni į kitus. Taip pat, kad tai gali daryti įtaką ir ateityje, kuomet kai kurie žmonės apsisprendžia kurti šeimą – kaip dalinamės savo atsakomybėmis, kaip dalinamės darbais. Kadangi vaikai šio stereotipinio mąstymo išmoksta iš aplinkos, kuri juos supa (tėvai, mokytojai, žaislai, knygos ir kt.), tai ir turi būti ugdymo šaltiniai, kurie pakeičia ir neskatina šio mąstymo. Taigi, siekiant užtikrinti visapusišką vaiko smegenų raidą, tiek berniukams tiek mergaitėms turėtų būti prieinami tokie patys ugdymo metodai bei galimybės.
Paskaitos metu aptarta kokie yra sveiki ir kokie toksiški santykiai. Tam, kad jaunas žmogus gebėtų kurti sveikus, pagarbius ir palaikančius santykius su kitais žmonėmis, jis, visų pirma, turi išmokti kurti (meilės, įsiklausymo, jautrumo ir atsakomybės kupiną) santykį su savimi. Sveiki santykiai gali būti kuriami tik sveikų, visaverčių ir sąmoningų žmonių t. y., jei žmogus neturi gero santykio su savimi, nesugeba gerbti ir mylėti savęs bei savo kūno, jis nesugebės puoselėti meile ir pagarba grįsto santykio ir su kitu. Toksiški santykiai, iš esmės, pasižymi sveikiems santykiams priešingais bruožais: tokiuose santykiuose žmogus nesijaučia saugiai, nesijaučia suprantamas, jo ribos nėra gerbiamos ir t.t.
Kalbant apie santykius, dėmesio rodymą ir priėmimą, pirmiausia su mergaitėmis pakalbėta apie ribas, nes tai – pagrindas, kuris nulems, kaip žmogus „naviguos“ santykiuose, ar sugebės atsilaikyti prieš spaudimą, ar gebės atpažinti bei pasipriešinti nepageidaujamam elgesiui ar atsiklaus sutikimo ir gerbs kito žmogaus ribas. Jaunas žmogus taip pat turi suprasti, kad bet kokiuose santykiuose reikalinga aiški komunikacija – jeigu žmogus sugeba aiškiai pasakyti „Taip“ ir „Ne“, jis ne tik gali apsaugoti save, bet ir suteikia saugumo, patikimumo ir aiškumo kitam žmogui. Juk aiški komunikacija – sveikų santykių pagrindas.
Mokymų metu aptartos apsaugos priemonės ir lytiškai plintančios ligos, taip pat kaip atskirti priekabiavimą nuo filtro. Mergaitės supažindintos su pagalbos galimybėmis susidūrus su trauminėmis patirtimis (netinkama elgsena), lytinio tapatumo klausimais. Aptarta, kad visi turime teisę į „ne“, kad reikia kalbėtis ir girdėti, kritiškai vertinti situacijas, labai svarbi higiena, saugi aplinka, kito žmogaus sutikimas.
Paskaitos pabaigoje aptarti mitai ir faktai apie lytiškumą.
Ką daryti, patyrus nemalonius prisilietimus:
1 ŽINGSNIS: pasakyti „ne“, „stop“, „nepatinka, nenoriu“
2 ŽINGSNIS: fiziškai pasišalinti iš pavojingos situacijos, jei nepavyksta – rėkti ar kitaip šauktis pagalbos.
3 ŽINGSNIS: papasakoti patikimam suaugusiajam apie tai, kas įvyko.
O jeigu jūs taip pat turite klausimų ar norite sužinoti daugiau apie lytiškumą, visada galite kreiptis į JPSPP koordinatorę ir pasikonsultuoti.
Susisiekite:
+37067334028
JPSPP koordinatorė Monika Šakinė
2022-11-18
Tarpinstitucinio bendradarbiavimo mokymai
Š. m. lapkričio 18 d. Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras vykdė projekto „Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) teikimo modelio diegimas Plungės, Mažeikių ir Tauragės rajonų savivaldybėse“ tarpinstitucinio bendradarbiavimo mokymus, skirtus visiems projekto partneriams, Plungės atvirame jaunimo centre.
Džiugu, kai skirtingos institucijos visame Plungės rajone gali taip sklandžiai bendradarbiauti siekiant geresnės jaunuolių fizinės ir emocinės sveikatos. Socialiniai darbuotojai, atvejo vadybininkai, nevyriausybinių organizacijų darbuotojai, sveikatos priežiūros įstaigų, teisėsaugos bei savivaldybės atstovai susirinko aptarti jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų modelio galimybes tarpinstitucinio bendradarbiavimo mokymuose.
Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras tiki, kad darbo rezultatai priklauso nuo stiprių partnerių, tad mokymų metu padėkota už glaudų bendradarbiavimą. Kartu su nauja JPSPP koordinatore Monika Šakine aptarti nuveikti darbai bei išsikeltas tikslas - vienyti skirtingas paslaugas teikiančias institucijas ir gerinti jų bendradarbiavimą teikiant efektyvesnes jaunimui pritaikytas sveikatos priežiūros paslaugas taip užtikrinant sveikatos netolygumų mažinimą ir padėti jaunuoliams susidoroti su problemomis greitai ir efektyviai.
Šio projekto metu Plungės rajono jaunimas gali kreiptis arba būti nukreiptas į JPSPP koordinatorių ir gauti individualias konsultacijas sveikos gyvensenos, įpročių keitimo klausimais, esant poreikiui gauti nemokamas psichologo konsultacijas arba sveikatos priežiūros paslaugas „žaliojo koridoriaus“ principu. „Žaliasis koridorius“ - tai nustatyta tvarka, pagal, kurią jaunuolis įgauna pirmenybę gauti gydytojo konsultaciją greičiau nei įprastai. Esant poreikiui jaunuolis nukreipiamas pas projekto partnerius teikiančius pagalbą (socialinius darbuotojus, sveikatos priežiūros įstaigas, nevyriausybines organizacijas, karjeros specialistus ir pan.).
Mokymų metu kalbėta apie psichiką veikiančių medžiagų vartojimo mažinimą tarp jaunuolių, seksualinį smurtą, būdus jį atpažinti ir gauti pagalbą, apie jaunimo lytiškumo ugdymą, toksiškus paauglių santykius, konstruktyvaus bendravimo technikos praktinį įgyvendinimą bei aktyvius mokymų metodus, pritaikytus jaunimo grupėms. Šių mokymų metu projekto patrneriai pasidalino savo patirtimi dirbant su probleminiu jaunimu ir įžvalgomis apie institucijų vaidmenį sprendžiant jaunimo problemas.
Tikimės, kad po šių mokymų stiprės ryšiai su projekto partneriais, gerės tarpinstitucinis bendradarbiavimas!
JPSPP koordinatorė Monika Šakinė
2022-10-14
Valgymo sutrikimų prevencija
Š. m. spalio 14 d., Plungės Senamiesčio mokykloje lektorė Julija Morozovaitė jaunuoliams vedė mokymus apie valgymo sutrikimų prevenciją.
Mokymų metu lektorė jaunimą supažindino, kad valgymo sutrikimai pasireiškia perdėtu dėmesiu savo svoriui, kūno formoms bei maistui ir lemia žalingų valgymo įpročių išsivystymą bei nepakankamą mitybą. Dažniausiai susiduriama su nervine anoreksija, nervine bulimija bei persivalgymu. Valgymo sutrikimai ilgainiui pažeidžia širdį, virškinimo sistemą, kaulus, dantis bei burną ir lemia eilę kitų ligų ar netgi mirtį.
Ką daryti, jei jaučiu, kad turiu valgymo sutrikimų?
Valgymo sutikimų gydymas nėra labai lengvas. Net aiškiai suvokiant, kad reikia keisti valgymo įpročius, tai gali būti sunku padaryti. Svarbiausia yra atrasti priežastis tokio sutrikimo. Tai padėti padaryti gali psichologas arba psichoterapeutas. Pirmas žingsnis link pasveikimo yra pripažinimas, kad turi bėdų ir kreipimasis į specialistą. Tai gali būti labai sunkus, tačiau be galo reikšmingas žingsnis.
Kaip atpažinti, kad mano artimasis turi valgymo sutrikimų?
Pastebėti valgymo sutrikimus nėra sunku, nes dažniausiai jie įvyksta staiga. Žmogus pradeda vengti valgymo prie jūsų akių, laikosi labai drastiškų dietų ar atsiranda staigių pokyčių mityboje, kurie akivaizdžiai atsispindi jo išvaizdoje, savijautoje ir emocijose. Galima pastebėti dažnus pasišalinimus į tualetą po pavalgymo ar perdėtą sportavimą. Toki atveju reikėtų pasišnekėti su artimuoju, per daug jo nespausti, bet parodyti, jog galite tapti jam ramsčiu, jog jis gali drąsiai išsipasakoti, kas vyksta jo gyvenime ir kokios bėdos jį užklupo. Jei po pokalbio artimasis pripažįsta turįs valgymo sutrikimų, pasiūlykite kreiptis pagalbos ir palaikyti viso gijimo proceso metu.
O jeigu jūs taip pat norite sužinoti apie valgymo sutrikimų žalą mūsų organizmui arba jaučiate jog turite valgymo sutrikimų, visada galite kreiptis į JPSPP koordinatorę ir pasikonsultuoti. Valgymo sutrikimų gydymas dažniausiai yra sunkus ir ilgas procesas. Todėl specialisto pagalba yra būtina. JPSPP koordinatorė padės atrasti nuo ko prasidėjo šie sutrikimai. Keletą metodų galite išbandyti ir patys: valgymo dienoraštis, maisto planavimas, laikymasis režimo. Svarbiausia yra pripažinti sau, kad tai yra problema ir suprasti, kad visada gali kreiptis pagalbos, kai savo jėgomis nebepajėgi to išspręsti.
Susisiekite:
+37067334028
JPSPP koordinatorė Monika Šakinė
2022-10-10
Spalio 10 d. Pasaulinė psichikos sveikatos diena paminėta Plungės „Saulės“ gimnazijoje
Ši diena – tai dar vienas priminimas, paraginimas ir galimybė mums visiems įsigilinti į psichikos sveikatos problemas ir atsigręžti į tuos, kuriems labiausiai reikia mūsų pagalbos. Mūsų gyvenimo kokybė tiesiogiai priklauso nuo psichikos sveikatos. Tai – gera savijauta, stabili emocinė ir dvasinė būsena, leidžiantys žmogui džiaugtis savo gyvenimu.
Š. m. spalio 11 d. Plungės „Saulės“ gimnazijoje lankėsi JPSPP koordinatorė Monika Šakinė, kuri jaunimą supažindino su emocijų poveikiu mūsų kūnui. Paskaitos metu aptarta, kad nėra gerų ar blogų emocijų, jos visos yra naudingos ir būtinos žmogui. Svarbu yra mokėti atpažinti savo emocijas ir tinkamai jas išreikšti. Psichikos sveikata – tai gebėjimas būti savimi tarp kitų, emocinė ir dvasinė būsena, kuri leidžia žmogui džiaugtis gyvenimo pilnatve, taip pat išgyventi skausmą ir liūdesį, gebėjimas išreikšti save tokiais būdais, kurie teikia malonumą pačiam ir aplinkiniams, gebėjimas pačiam daryti sprendimus ir už juos atsakyti.
Po paskaitos jaunuoliai dalyvavo JPSPP koordinatorės Monikos Šakinės surengtame protmūšyje – pirmosios, antrosios ir trečiosios vietos nugalėtojai buvo apdovanoti Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro įsteigtais prizais.
Taip pat atlikta praktinė užduotis, kurios metu kiekvienas jaunuolis pripūtė balioną ir ant jo nupiešė savo emocijas, kad būtų galima įvertinti ir aptarti kaip jaučiasi šiandien.
„Niekas taip nestiprina ir niekas taip nesekina, kaip emocijos.“ (Josephas Rouxas)
Probleminio interneto mokymai Klaipėdoje
Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro JPSPP koordinatorė Monika Šakinė dalyvavo Skaitmeninės etikos centro mokymuose „Probleminio interneto naudojimo (PIN) ir kitų technologijų naudojimo iššūkiai psichikos sveikatai: į pagalbą specialistui“.
Renginiu siekta aptarti PIN iššūkius žmogaus psichikos ir fizinei sveikatai bei visai visuomenei ir ieškoti išeičių iš santykio su skaitmeniniu pasauliu sukeltų problemų.
Mokymų metu aptarta, kad pastaruoju metu vis garsiau kalbama apie priklausomybę nuo interneto, kuomet žmogų elektroninės pramogos įtraukia taip, kad fizinė aplinka tampa jam visiškai nesvarbi. Lektoriai mokymų metu aiškino, jog skaitmeninį pasaulį valdančios korporacijos savo technologiniais sprendimais žmonėms spendžia spąstus. Į juos pakliuvę vartotojai niekaip negali numalšinti savo noro naršyti. O kompanijoms žmogaus dėmesys dabar toks pats vertingas kaip nafta, nes jų tikslas, vis dėlto, yra uždirbti. Tai padaroma būtent mūsų internete praleidžiamu laiku.
Ne kiekvienas žmogus, daug laiko praleidžiantis internete, yra iš tikrųjų nuo jo priklausomas. Kaip aiškino lektoriai, dažnas interneto naudojimas pats savaime nebūtinai yra problema. Jeigu naršome internete, kalbame socialiniuose tinkluose, ieškome kažkokios informacijos, tačiau iš esmės tai netrukdo mūsų kasdieniam funkcionavimui, darbui, mokslui, bendravimui su šeima, tai galima laikyti, kad tai yra normos variantas. Bet labai svarbu kiek mes iš tikrųjų internete praleisime laiko. Vienas svarbiausių svertų, kaip atpažinti, kada žmogus yra iš tikrųjų priklausomas nuo interneto, yra tai, ar internetas netrukdo jam atlikti įprastų savo darbų ir socializuotis realiame gyvenime. Jeigu dėl naršymo internete, socialiniuose tinkluose ar juo labiau pornografijos tinklapiuose praleidžiamo laiko bus tiek daug, kad jūs ryte neišeisite į darbą, neišeisite į paskaitas, triks jūsų santykiai su artimais žmonėmis, tada galima kalbėti apie aiškią priklausomybę, kurią reikėtų spręsti.
Lektorių teigimu, kaip ir visose elgesio priklausomybėse, efektyviausias būdas išsilaisvinti iš šių spąstų yra kontroliuojant savo impulsus. Tam pasiekti būtina laikytis rutinos ir užsibrėžti konkrečius tikslus, ką žmogus turi nuveikti per dieną.
PIN žinoma žala apima psichikos sutrikimų vystymąsi, o ypač pažeidžiamą grupė – jaunuoliai, nes kognityviniai, akademiniai ir socialiniai sutrikimai yra ilgalaikiai.
Ankstyvos intervencijos ir prevencijos galimybės teikia vilčių, kad bus sumažinta žala sveikatai ir visuomenei.
Bene svarbiausia ir įdomiausia profesorės žinutė, kad neretai į probleminį elgesį internete veda motyvacija pabėgti nuo sunkumų realiame gyvenime, o ne tos veiklos sukeliamas pasitenkinimo jausmas. Dėl to specialistai turėtų atkreipti dėmesį, kad priklausomybės vystymuisi gali būti svarbus ne tik laikas, praleistas internete, bet ir interneto naudojimo tikslas.
Dr. Juliaus Burkauskas parengtame pranešime pabrėžė, kad PIN – platus terminas, apimantis įvairias interneto naudojimo formas, tokias kaip besaikį žaidimą, pornografijos žiūrėjimą, pirkimą, video turinio žiūrėjimą, socialinių tinklų naudojimą ir kt. Dėl PIN jaunuoliams gali pasireikšti funkciniai sunkumai, suprastėti pažymiai, sutrikti mokymosi procesas, pasireikšti pasichopatologiniai simptomai. Tėvai ir kiti suaugusieji yra svarbiausias elgesio modelis ir parama vaikams ir jaunimui, susiduriančiam su skaitmeninio pasaulio iššūkiais. Tai sritis, kurioje nėra vienareikšmių atsakymų, svarbu kiek, kokiu tikslu ir kokiomis aplinkybėmis naudojamasi ekranais. Laikas, kiek vaikai leidžia prie ekrano yra svarbu bet labai svarbu ir turinys.
Diskusijos metu vieningai sutarėme, kad ekonominę naudą iš interneto produktų bei paslaugų gaunantys subjektai turi įsipareigoti ir bendradarbiauti kuriant saugią aplinką vartotojams. Probleminis interneto naudojimas – platus ne tik apibrėžime, bet ir atsakomybėse: nuo asmeninės atsakomybės iki valstybiniu lygiu daromų sprendimų. Vienas lauke nesi karys – bet kokios priklausomybės atveju, reikalinga pagalba iš įvairių pusių, turime veikti kartu, tik bendradarbiaudami galime padėti. Ypač svarbu anksti identifikuoti problemas ir suteikti pagalbą ypatingą dėmesį skiriant vaikams. Svarbi suaugusiųjų atsakomybė – turime mes, suaugusieji padaryti tam tikrus dalykus, juk ikimokyklinukas neturi pats spręsti, kad jam eiti miegoti. Labai svarbu atpažinti probleminio naudojimo simptomus bei padėti su jais susiduriančiam jaunimui.
JPSPP koordinatorė Monika Šakinė
2022-10-12
2022-10-07
Alkoholio vartojimo prevencija
Š. m. spalio 7 d., lektorė Gintarė Razulevičiūtė jaunuoliams vedė mokymus apie alkoholio vartojimo prevenciją.
Dėkojame Gintarei už renginio metu pasidalinta konkrečia ir labai naudinga informacija, profesionalumą bei nuoširdumą.
Štai akimirka iš „Saulės“ gimnazijos mokyklos moksleivių susitikimo! Ačiū visiems dalyvavusiems!
O jeigu jūs taip pat norite daugiau sužinoti apie alkoholio žalą mūsų organizmui arba jaučiate jog turite priklausomybių, visada galite kreiptis į JPSPP koordinatorę ir pasikonsultuoti.
Susisiekite:
+37067334028
2022-01-28